Biztosítási szakkifejezések magyarázata
Biztosítás
Az azonos veszéllyel fenyegetettek tömegesen jelentkező kockázatainak díjfizetés ellenében történő szervezése és kártérítése.
Biztosítási díj
A szerződő által fizetett pénzösszeg, amely a kockázatvállalás árát fejezi ki. Mértékét a statisztikán alapuló kárvalószínűség határozza meg. Két nagy összetevője a kockázati és a vállalkozói díjrész.
Előbbi a felmerülő károkat, utóbbi a költségeket és nyereséget fedezi.
Biztosítási esemény
A biztosítási szerződésben foglaltak szerint az adott esemény bekövetkeztével a biztosított vagy a kedvezményezett szolgáltatásban részesül.
Biztosító
A biztosító olyan szervezet, amely vállalja, hogy a díj ellenében a szerződésben meghatározott szolgáltatást nyújtja a kedvezményezett számára. Elbírálja az új tag belépési kondícióit, díjakat kalkulál, magára vállalja a biztosított jövőbeni követelését, befekteti a pénzt és működteti a veszélyközösséget.
Biztosított
Akinek a személyére (életére) jön létre a biztosítási szerződés. A biztosítási összeg felvételére ő (vagy az általa kedvezményezett) lesz jogosult akkor is, ha a díjat a szerződő fizeti. A biztosított és a szerződő személye lehet azonos, vagy eltérő.
Elérési biztosítás
Olyan életbiztosítási szerződés, amelynek szolgáltatását a tartam végeztével teljesíti a biztosító a biztosított életben léte esetén.
Életbiztosítás
Olyan biztosítási szerződés, amellyel a biztosított – bizonytalan időpontban – bekövetkező halála esetére mentesítheti a hátramaradottakat az anyagi gondoktól, illetve meghatározott életkor elérésekor egyösszegű – vagy járadékszolgáltatásával a jövedelemcsökkenés pótlását szolgálja.
Haláleseti (kockázati) életbiztosítás
Olyan biztosítási szerződés, amely kizárólag a biztosított tartamon belüli halála esetére nyújt fedezetet.
A tartam lejártával a szerződés kifizetés és további díjfizetés nélkül megszűnik.
Járadékbiztosítások
Az az életbiztosítás, amelynek kezdete, vége és tartama a biztosított halálától függ. Ez lehet egyszeri, vagy folyamatos díjas, azonnal induló vagy halasztott.
Kedvezményezett
Életbiztosítási esemény bekövetkeztekor a biztosítási összeg felvételére jogosult, a szerződésben megnevezett személy.
Kiegészítő biztosítás
Az alapbiztosításhoz kötött, vele együtt érvényes további kockázatokra kiterjedő biztosítási szerződés.
Kötvény
A biztosítási szerződés feltételeit, és az ajánlat elfogadását tartalmazó a biztosító által kibocsátott okirat.
Nyugdíjbiztosítás
Az életjáradék biztosítás egyik megfelelője. A biztosítás díját előre, részletekben fizetik. Általában a nyugdíjba vonulást követően veszi kezdetét a járadékszolgáltatás.
Szerződő
A biztosítási szerződést megkötő és a díjfizetést vállaló természetes vagy jogi személy. Személye gyakran egybeesik a biztosítottal.
Term fix (meghatározott tartamú) életbiztosítás
A term fix biztosítás esetén a biztosítási tartam lejártakor a biztosító a biztosítási összeget mindenképpen kifizeti a kedvezményezettnek (függetlenül attól, hogy a biztosított életben van, vagy nincs). A biztosítási jelleg abból fakad, hogy amennyiben a biztosított a díjfizetési tartam alatt meghal, akkor a biztosító átvállalja a biztosítás díját, azt nem kell tovább fizetni.
Elsősorban a gyermek számára történő előtakarékosság egyik kedvező formája, hiszen a biztosított (pl. szülő) díjfizetési időszak alatti halála esetén is hozzájut a gyermek a szükséges biztosítási összeghez.
Unit-linked életbiztosítás (befektetésekhez kötött életbiztosítás)
A befektetési egységhez kapcsolt biztosítások. A befizetett díjakat a biztosító az ügyfél által meghatározott befektetésekbe (eszközalapokba) helyezi. A biztosítási szolgáltatás értéke, illetve az ügyfél befizetéseiért vásárolható befektetési egységek száma ezen befektetések árfolyamától függ.
Vegyes életbiztosítás
Elegyíti az életbiztosítás két alaptípusát, a kockázati és elérési biztosítás szolgáltatásait. A biztosító a tartam alatti halál, vagy az elérés esetén teljesül.
Vegyes típusú hitelfedezeti életbiztosítás
A vegyes típusú hitelfedezeti biztosítás lényege, hogy az ügyfél a hitelezőnek csak a kamatokat és a kezelési költséget, míg a biztosítónak a rendszeres díjakat fizeti. Az ügyfél vegyes típusú életbiztosításának biztosítási összege egyenlő a hitel összegével, a biztosítás kedvezményezettje a hitelező. A biztosítási esemény bekövetkeztekor (a biztosított halálakor, vagy a lejárat napján) a biztosító a hitel összegét kifizeti a hitelezőnek, törleszti a biztosított tőketartozását.